Přečetla jsem hodně knih o produktivitě a osobním rozvoji. Většinu z nich psali muži. A já při čtení občas vrtěla hlavou. Protože muži a ženy fungují jinak. Nejen fyzicky, ale i mentálně. Když se žena snaží pracovat jako muž, dokáže to, ale nevyužije naplno svůj potenciál a zbytečně se vyčerpá. Potřebujeme knihy o osobním rozvoji psané ženami pro ženy. Jednu takovou jsem dostala k recenzi od nakladatelství Knihy pro ženy.
Kniha Dělej méně od americké autorky Kate Northrup mě hodně zaujala hned na začátku.
Když Kate popisuje situaci po narození své první dcery píše zde:
“V roce 2015 jsem pracovala mnohem méně než polovinu času oproti roku 2014 a pravděpodobně jen čtvrtinu času, který jsem strávila prací v roce 2013. Rok 2016 byl taková změť spánkové deprivace a návštěv lékařů, že si ani nevzpomínám, co jsem v práci dělala. A přesto za celou tu dobu náš příjem nijak neutrpěl. Náž byznys neexpandoval, ale ani se nezmenšil.”
Kate Northup Tweet
Já jsem na mateřské pocítila něco podobného. Času bylo mnohem méně, byla jsem nevyspalá a vystresovaná. A přesto stránky mojí dizertace přibývaly tempem, jaké jsem předtím nepoznala. Zjistila jsem totiž, že:
Najednou jsem čas využívala mnohem efektivněji. Proto mi kniha od Kate Northup nedala mnoho nového. Ale pomohla mi ujasnit si, proč jsem vlastně až teď dosáhla úspěchu, za kterým jsem se předtím tak úporně hnala. Mnoha ženám může ale právě tato kniha otevřít oči. Je napsána čtivě a hlavně obsahuje spoustu praktických cvičení
Principy, na kterých je založena jsou:
Hodnota života není v tom mít toho, co nejvíc. Ale ani hodnota ženy se neodvíjí od toho, kolik toho zvádne. Někdy je potřeba říct si prostě “to už stačí,” nebo “už jsi dost dobrá.”
Aby vztah fungoval musí se muž a žena doplňovat. Muž koná a žena pečuje. Ženy ale před mateřství časo budovaly kariéru. Byly vedeny k tomu podávat výkon. Když potom zůstanou doma s dětmi, místo aby pouze pečovaly, snaží se dál konat. Snaží se řídit v rodině všechno, všechno naplánovat. Muži mnoho prostoru pro vlastní iniciativu nezbude. Z toho vzniká spoustu nedorozumění.
Kniha směřuje především na ženy, které se strašně snaží všechno zvládnout samy. Znám ten pocit: “Jaktože nezvládám děti, domácnost a práci? Vždyť to přeci zvládne každá, to jsem fakt tak neschopná?” Kdo z nás to někdy nezažila. Kniha ale učí, že říct si o pomoc, když nezvládáme není příznakem slabosti, ale naopak vnitřní síly. Dospělý člověk si řekne o pomoc. Dítě v nás se vzteká a křičí “já sama!” jako moje tříletá dcerka.
Někdy je období, kdy z vás kreativita přímo srší. A potom období, kdy se vám nechce nic dělat. Máme tendenci být aktivní a výkonné neustále. Ale tím se ochudíme o tu plodnou životní fáze. Tělo a mysl ví, co dělá. Ví, že jsou momenty, kdy máme odpočívat a čerpat energii, abychom podaly o to lepší výkon, když sílu načerpáme. Ale musíme si věřit. Chce to velkou důvěru ve vlastní schopnosti, abychom dokázali nechat práci plynout.
Kate Northup se ženskému cyklu příliš intenzivně nevěnuje, k tomu bych doporučila jinou literaturu. Ale píše o tom, že ženy prostě nejsou celý měsíc stejně výkonné, kreativní a pečující. Měníme se. Mění se naše touhy, schopnosti, zaměření. Nejsme zvířátka, umíme do jisté míry regulovat svoje emoce, ale je to jako pádlovat proti proudu nebo řídit auto se zataženou ruční brzdou. Taky se to dá. Když ale dokážete svou práci sladit s měnícími se náladami a tendencemi uvnitř cyklu, plujete s proudem. Vynaložíte zlomek energie a doplujete tam, kam chcete, mnohem rychleji.
Knihu Dělej méně prodává eshop Knihy pro ženy. Nebudu předstírat, že kniha je dokonalá, určitě nesouhlasím se vším, co se zde píše. Ale rozhodně stojí za přečtení, protože inspiraci v ní jistě najdete.
Sign up for a free newsletter, and a free e-book on the Greatest Marketing Quotes of All Time will come into your inbox.