Vaši klienti jsou lidé jako vy. Dobře, možná nejsou tak úplně jako vy. V takovém případě asi už víte, že psát pro zákazníka, a ne pro sebe, je nejnáročnější copywriterskou disciplínou.
Ale vaši klienti jsou určitě lidé. Takže myslí a cítí tak, jak lidské bytosti myslí a cítí. Alespoň něco z toho, co platí na ně, bude platit i na vás. Nemusíte číst stohy marketingových biblí. Můžete sledovat sami sebe a své rozhodování.
Mám pro vás sérii několika praktických cvičení, která vám pomohou psát lepší texty. Můžete si na ně založit i zvláštní sešit. Myslím to vážně, psaní rukou má své kouzlo. Jen tak se vám zásady, které se naučíte, dostanou pod kůži.
Vzpomeňte, kdy jste naposled něco nakoupili. A najděte odpovědi na tyto otázky:
Cílem cvičení je odhalit vlastní motivaci. Zjistit, proč nakupujeme. Protože vždy, když píšete o nějakém produktu, musíte mít v hlavě jasné odpovědi na tyto otázky. A nenápadně je vložit do textu. Ideálně na místo, kde si jich podvědomí zákazníka všimne dřív než jeho logické a racionální vědomí. Tak budete psát lepší texty z pohledu markektingu.
Hádám, že denně dostanete spoustu emailů. Některé vám poslal klient a zaměstnavatel, jiné maminka nebo tatínek. Ty asi otevíráte vždycky. Jejich předmět se nemusí skvět originalitou. Ale také otvíráte denně emaily, které číst nemusíte. Jejich odesilatelé dennodenně v online světě bojují o pozornost zákazníků. Z vašeho emailového rituálu se může stát skvělé marketingové cvičení.
Ptejte se:
Pokud vaše podnikání obnáší email marketing, tak se tomuto cvičení rozhodně nevyhýbejte. Ale odpovědi na tyto otázky vám pomohou zlepšit se v psaní obecně.
Počítám, že vaše značka nebo produkt na sítích jsou. Vy tam určitě taky jste. Nesledujte pouze reakce ostatních. Poučte se také z reakcí vlastních. Ptejte se:
Sociální sítě jsou tak trochu svět samy pro sebe a zaslouží si víc pozornosti. Ale prozatím se na něj dívejme jako na zdroj inspirace.
Nemusíte číst Balzaca a Shakespeara, abyste se mohli inspirovat. Váš firemní blog taky nepíše žádný Shakespeare, ale vy. Vy navíc dnes budete hledat jiskru pro lepší texty pro marketing své značky.
Budete se ptát:
Asi vám došlo, že vás tu neučím psát vybroušené metafory ani správnou češtinu. Procvičujeme zde psychologii přesvědčování. Máte se naučit jak:
Tento princip se v marketingu nazývá AIDA (attention – interest – desire – action). Ale to vlastně ani nepotřebujete vědět, pokud ho umíte použít. Proto jsem si teorii nechala na konec. Teorie totiž málokdy vzbudí touhu číst dál, natož aby někoho přiměla k akci. Princip AIDA ale patří k základním pravidlům, jak psát lepší texty, když vám jde o efektivní marketing.
Sign up for a free newsletter, and a free e-book on the Greatest Marketing Quotes of All Time will come into your inbox.