Milí čtenáři,
možná píšete blog, možná píšete pro klienty a máte osobní web. Možná vedete online business a píšete si pro něj texty a spravujete sítě. Studujete a čtete všechny možné rady. Ony se opakují a vy máte pocit, že když to tvrdí všichni, musí to být pravda. Mýtů v obsahovém marketingu najdete dost a dost.
Víte ale, proč se ty rady opakují? Protože jednotliví blogeři opisují od sebe navzájem. Zkontrolujte si životnost průměrného blogera. Většina nevydrží déle než rok. Tudíž jejich zkušenost s blogováním není moc bohatá. Rady vám tedy neudílí z vlastní zkušenosti, ale z toho, co mají načteno.
To je problém internetu. Tvůrci obsahu čerpají z textů, které internetem kolují a stokrát opakují mýty, které se tak ale pravdou nestanou. S nástupem UI se situace nezlepší, protože UI dělá to samé jen rychleji a efektivněji.
Pojďme si tedy vyvrátit základní mýty v obsahovém marketingu, které o tvorbě obsahu na internetu panují:
Tuto radu jistě znáte. Máte si vybrat jeden den a v týdenním nebo dvoutýdenním intervalu přispívat na blog. Je prý jedno, jak často, hlavní je ta pravidelnost. To je naprostý nesmysl. Nejúspěšnější blogeři českého internetu píšou několik článků za sebou a pak se třeba na několik týdnů odmlčí. Víte proč?
Píšou totiž jen, když mají co sdělit!
Tlak na pravidelné přispívání na blog vede k pravému opaku. Psát za každou cenu, i když nemám co sdělit, napíšu hrůzu. Navíc to málokdo vydrží.
Popřemýšlejte nad tím, jak čtete blogy vy sami.
Opravdu každý čtvrtek kontrolujete blog svého oblíbeného psavce, jestli vydal ten příspěvek jako každý týden? A když tam nic nenajdete, zanevřete na něj a už tam nikdy nezavítáte?
Pravděpodobně ne.
Já si své oblíbené blogy zkontroluji, když mám zrovna chuť si něco přečíst. U většiny oblíbených autorů odebírám newsletter, takže novinky dostanu do schránky. zajímavé emaily označím hvězdičkou, nebo si nové články uložím do složky k přečtení.
Pokud totiž nabízíte skvělý obsah, čtenáři si pro něj dojdou, uloží si ho na příště a přečtou, až budou mít chvíli klidu třeba v MHD.
Na sociálních sítích je to něco jiného. Tady je důležité přispívat často, protože algoritmy sociálních sítí jsou neúprosné. Ale opět, pravidelnost zde nehraje roli. Protože když postnete příspěvek v 10:00 každé úterý, tak to vůbec neznamená, že si ho čtenář v 10:00 v úterý přečte. Pokud se v 10:00 totiž nepodíval na Instagram, tak ho pravděpodobně ani neuvidí. Každá síť funguje na jiných principech, na každé síti máte jiný rating, a hlavně s každým čtenářem máte jiný vztah. Kdo si vaše příspěvky čte často nebo je dokonce komentuje, tomu se zobrazí na zdi nahoře a uvidí je, i když aplikaci otevře až druhý den. Takže spíš než dodržovat pravidelný rozvrh, podle kterého přispíváte, je důležité přispívat často, neodmlčet se na delší dobu, a hlavně přispívat ve správný čas.
Správný čas je ten, kdy jsou ti vaši čtenáři online a také ten, kdy vaše téma rezonuje.
Pokud jste politický bloger, dává smysl, že v průběhu předvolební kampaně přispíváte několikrát denně, a v létě, kdy řádí okurková sezona, intenzitu snížíte.
Pokud jste paleontolog a zrovna běží v kinech Jurský park, tak samozřejmě začnete postovat častěji než v běžném provozu.
Takovýto přístup, tedy spojit příspěvky na sítích s děním v reálném světě, se vyplatí mnohem víc než pravidelnost.
Protože přispíváte, když máte co říct a když to lidi zajímá.
Nejste super člověk. Váš den má jen 24 hodin. A dělat něco jen tak, aby se neřeklo, je ztráta času. Vyberte si ten kanál, který vám vyhovuje a který využívá nejvíc vašich čtenářů.
Já třeba neumím natáčet podcasty a videa na YouTube, jsem spisovatel, radši píšu.
Neumím LinkedIn, proto na něm jen sdílím obsah odjinud. Bojuji s Twitterem, i když zde zaznamenávám největší úspěchy. A miluji Instagram, protože mi nejvíc sedí. Ale každý to má jinak. Vyberte si síť a kanál, který využijete nejvíc, jinak vás potká syndrom vyhoření a nebudete nakonec dělat nic.
Placená reklama na sociálních sítích i ve vyhledávačích je drahá. Pokud jste malý podnikatel, tak se vám vyplatit nemusí. Vstupujete do vod, kde váš malý rozpočet snižuje šance na úspěch. Pokud už chcete využít placenou reklamu, tak to dělejte chytře. Vyberte si ten příspěvek nebo článek, který nejvíc uspěl, a na něj nastavte co nejvyšší rozpočet. Strategie, pár dolarů tady, pár dolarů tam, vám prodělá kalhoty. Protože vždy se najde někdo, kdo na dané téma vsadil dolarů víc a váš příspěvek se nikam nedostane. A korunka ke korunce… já takto se svým prvním větším projektem prodělala 10 tisíc za tři měsíce. Korunka ke korunce…
Email je váš trumf. V emailu nebojujete o místo na zdi s algoritmy. Pokud vás rádi čtou, tak email od vás otevřou, zatímco příspěvek na síti ani nemusí zaznamenat. Pokud umíte psát předměty emailu, tak ho rozkliknou. Nepodceňujte email marketing. Sbírejte emaily, posílejte newslettery, upozorňujte na novinky, rozesílejte věrným zákazníkům slevové kódy. Využívejte email, ať prodáváte nebo jen píšete blog.
Influenceři na sociálních sítích rádi tvrdí, že budoucnost leží v Instagramu a TikToku a nových sítích. Ale podle statistik stále drtivá většina uživatelů využívá Facebook. Na Facebooku jsou všichni. Facebook alespoň jednou za čas zkontroluje každý. Facebook umožňuje pohodlné sdílení, vkládání odkazů, příspěvky s fotkami a videi a nabízí nejrozsáhlejší možnosti. Já na Facebook zanevřela, protože na svém osobním účtu mám příliš mnoho citlivých informací (když ho máte od 18, tak to tak máte asi taky) a nechci, aby si mě s ním nikdo spojoval. To se dá ovšem vyřešit důslednou ochranou soukromí na svém soukromém účtu a budováním značky na veřejném účtu. Neodcházejte z Facebooku. Pravděpodobně i vaše kohorta klientů, pokud to nejsou výhradně teenageři, na něm stále je.
Ne. Nemůže. Psaní je umění. Musíte mít taky trochu talent a pokud ho máte, tak se musíte vypsat a ten talent brousit a brousit. Ale pokud v sobě aspoň semínko nadání pro psaní máte, tak ano, každý se může vypsat a tvořit skvělé texty.
Pokud nechcete psaní pro svůj business svěřit copywriterovi nebo zvažujete kariéru blogera, protože máte co sdělit, tak si nejdřív ověřte, zda máte ten talent.
Jak na to přijdete? Jednoduše odpovězte na tuto otázku: Čtete?
Otázka je zapeklitá. Já mám na kontě 1018 knih (počítáno k červnu 2023), ale v současnosti Zapomenuté příběhy od Mariana Kechlibara, ač jsou geniální, louskám třetí týden. Dvě děti, copywriting, 4 blogy, online podnikání, pes, kocour, manžel a koníčky… není to, co to bývalo.
Možná to máte podobně. Potom budu otázku formulovat jinak.
Četli jste?
Pokud jste v mládí hltali knihy jako CD man zlaté tečky, tak dejte psaní šanci. Četbu knih berte jako průpravu a začleňte ji do svého rozvrhu.
Pokud vám ale na střední činilo problém zapsat tu jednu knihu za pololetí do čtenářského deníku a u maturity jste na záchranné otázce „má oblíbená četba” vyhořeli, svěřte psaní profesionálovi a kariéru blogera vzdejte.
Nebo zkuste začít číst, přihlaste se do nějaké čtenářské výzvy, a k nápadu se vraťte za rok, až budete mít něco načteno.
Třeba se vám podaří deficit z mládí dohnat.
Víte, ona vytrvalost je přeceňována.
Úspěch se dostaví, když se vytrvale zlepšujete a hledáte nové cesty. Ne, když vytrvale děláte to, co nefunguje. Pokud představíte světu myšlenku a ta nemá úspěch, neprosazujte ji. Místo toho se vraťte na začátek, vylepšujte a hledejte nové cesty. Nezahoďte roky tím, že budete valit kouli do kopce jen, abyste našli na vrcholu zamčené dveře.
Derek Sivers
Je to totiž trochu jinak. Když máte skvělou myšlenku, skvělý produkt, bezvadný nápad na blog, ale snažíte se rok a výsledky se nedostaví, tak to není o vytrvalosti. Prostě ten nápad nebyl tak dobrý nebo jste na to šli špatně. Je třeba to celé promyslet znovu nebo vzdát a vymyslet něco nového. Okřídlené rčení „tlučte a bude vám otevřeno” pochází z bible, kde bušíte na dveře Bohu. A lidi nejsou Bůh. Lidi mají své vrtochy, své zájmy a omezený rozpočet co do peněz i času, musí si rozmyslet, čemu ho věnují, i kdyby se jim vaše myšlenka třeba líbila.
Nevěřte návodům na online marketing, které slibují, že uspějete bez ohledu na to, co prodáváte.
Nevěřte rychlokvaškovým programům, které slibují milionový úspěch bez ohledu na to, jak kvalitní služby prodáváte, v jakém podnikáte městě a jak jste dobří.
Na vesnici v Sudetech se specializovaným autosalonem luxusních vozů neuspějete, ať už vám marketéři narvou, jaký chtějí program, a ať budete jakkoliv vytrvalí.
Úspěch se dostaví, pokud je vaše myšlenka skvělá, vaše provedení bezvadné, okolnosti příhodné a máte trochu štěstí. A až k tomu všemu platí, že musíte vytrvat.
Když se úspěch dlouho nedostavuje, přemýšlejte, jestli bušíte na správné dveře. Jestli není lepší jít o dům dál a bušit tam.
Chtěla jsem seznam dotáhnout na desítku.
Protože, když máte v názvu článku číslo 10, lidé článek spíš rozkliknou.
Na to jsou výzkumy, desítka si vede lépe než čísla podstatně vyšší a rozhodně lépe než čísla nižší. Spíš než 8 tipů by se vyplatilo tipů 5.
Ano, ale to je možná ten poslední mýtus, se kterým to dotáhnu na devítku.
Ne, není. Clickbaitové titulky se nevyplatí, čtenář se naštve a už nepřijde. Clickbaitové předměty emaily se nevyplatí, hodí vás do spamu. Čtenář se cítí podveden a oklamán, děláte z něj debila a on to ví. Zhrzeného zákazníka popadne tak negativní emoce, že email okamžitě vymaže, stránku opustí a už nepřijde. Ono se mu zase tolik nestalo, jen otevřel email nebo rozklikl článek a strávil dvě minuty čtením. Ale negativní emoce, kterou cítí, pokud nadpis nesplnil to, co sliboval. Naštval jste ho víc, protože lžete, a to se neodpouští. Jeho vztek je o to silnější, že je iracionální a emotivní.
Uškodí vám to i v SEO, protože vyšší procento prokliků je super, ale zvyšujete si tzv. Bounce rate – tedy statistiku okamžitého opuštění stránky. A ten vám v dlouhodobém měřítku sníží ranking od Googlu víc než nízký CTR (click through rate). Tak Google bojuje s autory clickbaitů.
Takže bych to mohla dotáhnout na desítku a mít víc kliků. Ono by se tolik nestalo.
Ale já už desátý tip nemám, vycucala bych si ho z prstu.
Na téma mýtů v obsahovém marketingu už toho taky bylo napsáno dost.
Anebo ne?
Google hodnotí lépe články delší než 1000 znaků.
Všechno je to o tom samém.
V dlouhodobém měřítku se vám za to odvděčí věrností vašemu blogu, vaší značce a přízní a důvěrou, kterou vám žádná reklama nezaplatí.
Čtu svého oblíbeného blogera už léta, mám doma všechny jeho knihy a už jsem jich hodně rozdala. Co na tom, že jsem je ještě nestihla přečíst. Já je prostě chci, protože je napsal on a protože chci jeho tvorbu podpořit.
Tak to chodí, ať už autoři různých mýtů v obsahovém marketingu tvrdí cokoliv jiného.
Ta věrnost se projeví také v rankingu na Google – lidé vaše články přečtou celé, budou k vám chodit dlouhodobě a to se počítá nejvíc.
I na sociálních sítích. Když lidé váš obsah komentují, lajkují a čtou, posunete se na jejich zdi výše bez ohledu na množství příspěvků.
Přispívejte a pište, když máte co sdělit. Tam a tehdy, když to má smysl.
A pište, pokud to umíte nebo máte ochotu se to naučit.
Odebírejte můj newsletter, pokud se chcete v psaní zlepšit.
Berte to jako první krok, který vás nic nestojí a můžete ho kdykoliv vzít zpět.
Sign up for a free newsletter, and a free e-book on the Greatest Marketing Quotes of All Time will come into your inbox.