„Ty neděláš marketing na Tik Toku? Víš, o kolik přicházíš zákazníků?“
„Já přispívám každý den na LinkedIn.“
„A kolik z toho máš zakázek?“
„Zatím nic moc, ale to přijde. Chce to čas, říkali…“
Dnes se dotkneme toho, co musíte a co naopak nemusíte, i když vám to tvrdí experti na budoucnost marketingu.
Chcete-li uspět, opravdu uspět, musíte se odlišit.
Chce to odvahu, ale jinak se na vrchol nedostanete.
Ne nadarmo se říká, že v pásu průměru je velká konkurence, na vrcholu už jste si sami sobě konkurencí.
Sama ve svém podnikání i se svými klienty řeším dvě otázky:
Pokud začínáte, je důležité znát pravidla a inspirovat se všude, kde to jde.
V marketingu to znamená naučit se používat kanály obsahového marketingu, dle svých možností využívat sociální sítě, newslettery, mít kvalitní web a dobře zvolit kanály pro placenou reklamu.
To a mnoho dalšího.
Pak ale přijde chvíle, kdy vás napadne: když to dělají všichni stejně, jak se odlišit?
V mém případě jsem bojovala s několika radami:
Našla bych další více či méně vyžádané rady, se kterými jsem se musela vypořádat.
Jaké panují názory ve vašem odvětví?
Musíte se hlásit k udržitelnosti, pokud prodáváte oblečení?
Musíte publikovat na sociálních sítích, když vyrábíte dorty?
Tvrdí vám někdo, že bez profilu na LinkedInu dnes nebudete vidět?
Schválně si sepište, jaké jste dostávali od začátku své kariéry.
A upřímně si odpovězte, zda vám k něčemu pomohly. Někdy ano, jindy ne.
Já totiž zjistila, že většinou podle manuálu jedou ti, kdo se s průměrem nebo lehkým nadprůměrem spokojí. A když slepě kopírujete ty nejlepší, tak taky pohoříte. Protože oni jsou nejlepší právě proto, že jsou originální. Originalita nejde okopírovat a nenacpete ji do manuálu. Buďte tedy sví.
Jako příklad uvedu své zkušenosti s výše uvedenými radami v mém oboru – tedy v marketingu a copywritingu.
LinkedIn je sociální síť jako každá jiná. Mám tam profil a portfolio, aby mě mohli klienti oslovit. Ale abych psala příspěvky a komentovala příspěvky kolegů, na to čas nemám. Vzděláváním se, rozšiřováním portfoliem a setkáváním se s živými lidmi, získám mnohem víc. Třeba to ve vašem oboru bude stejně nebo jinak. Ale myslete na to, že mnoho lidí, kteří vám nabízí ghostwriting na LinkedInu se jím sami živí. Samozřejmě, že vám budou tvrdit, jak je to důležité. Možná mají pravdu, ale zachovejte si vlastní hlavu.
Sociální sítě nemám ráda. Píšu občas pro klienty, kterým skutečně přináší zakázky, protože to pro jejich odvětví funguje. Neplatí to ale pro každého. V mém oboru jako copywriter raději získávám klienty jinak. Pak je tu ale má mise, kterou chci šířit. Lze dostat obsah ke čtenářům bez sítí?
Newsletter nebo blog je pro mě v tomto ohledu mnohem příjemnější, protože nemusím bojovat s algoritmy. Sama oslovuji lidi, kterým můj newsletter může pomoct e-mailem nebo osobně, když se s nimi bavím. Vytvářím síť lidí, kteří mají o mé informace skutečně zájem. Sama na sociálních sítích čas ztrácet nechci a nechci to učit nikoho jiného. Newsletter, blog nebo podcast si lidé přečtou nebo poslechnou, když sami chtějí, pokud chtějí. Žádné algoritmy, žádné emocionální skrolování, žádné zabíjení času. Diář mám plný, business jede a sociální sítě minimalizuji. Tak kdo říkal, že to nejde?
Mezi copywritery panuje obrovská nerovnováha v nacenění služeb. Vedle začátečníků, kteří prodávají svůj čas hluboce pod cenou a píšou za 150 Kč za článek, se najdou lidi s několikaletou praxí, kteří účtují klientům 2000 Kč za hodinu. Blogový článek píšou 4 hodiny, a diví se, že klienti nechtějí platit. Nastavit cenu copywritingu podle konkurence tak lze velmi těžko. Musela jsem sama odhadnout, jakou hodnotu mé texty klientům přinesou, jak odrazit do ceny mé dosavadní zkušenosti, a podle toho hodinovku stanovit. Odolejte pokušení bojovat s konkurencí cenou (prodávat se moc levně) nebo naopak účtovat víc, než na kolik si sami svých služeb ceníte, protože můžete (dělají to všichni).
Nerada účtuji podle hodinovky. Vedu to tak s klienty, se kterými se už znám lépe a věříme si. Jinak ale naceňuji zakázky fixní cenou, kterou stanovuji při uzavírání smlouvy přibližně podle své hodinovky a časového odhadu. Když to stihnu rychleji, vydělám víc za menší časový interval. Když mi to trvá déle, moje smůla. Možná jsem se podhodnotila, ale taky mě možná děti nenechaly vyspat, migréna mi vlezla do hlavy a za nic z toho klient nemůže. Stejně tak nemůže za to, že mám po dovolené hlavu na speedu a chrlím skvělé slogany během pár minut. Dovolenou mi nezaplatil, tak z toho nemusí profitovat a mít to levnější. Možná je ve vašem oboru zvykem účtovat hodinovku, možná naopak za kus odvedené práce. Ale kašlete na zvyk a nastavujte cenu tak, jak to vyhovuje vám. Vaše podnikání, vaše pravidla.
Napadlo vás někdy, jestli to, co se teď pracně učíte a do čeho investujete nemalé částky, skutečně je hudba budoucnosti, jak vám tvrdí většinou ti, kdo to prodávají?
Vezměme si příklad sociálních sítí. Dnes panuje přesvědčení, že bez sociálních sítí nelze v podnikání uspět. Uvědomili jste si ale, že zde jsou teprve nějakých 15 let? Co přišlo, může odejít. Nebo nemusí, ale rozhodně je třeba všechny trendy sledovat a hodnotit.
V případě sociálních sítí vnímám následující posun. Facebook už lidé zdaleka nekonzumují tak intenzivně jako dřív kvůli zahlcení reklamním obsahem. Obsahový marketing na Facebooku dostává na frak, protože algoritmy dávají příspěvkům od komerčních subjektů obrovské penále, vaši fanoušci draze vytvořený obsah mezi příspěvky přátel a placenými posty skoro neuvidí. Instagram zase lidé začínají opouštět, protože každý druhý příspěvek na jejich zdi je reklama a nelíbí se jim to. Posun k video obsahu zase každému nesedí, jeho vytváření je pracné a zdlouhavé a Instagram video obsah v algoritmech jasně preferuje.
Placená reklama od společnosti Meta zdražuje a Meta se rozhodla umožnit uživatelům předplatit si účet, na kterém se jim nebude zobrazovat reklama. Jestli účty zadarmo dostanou ještě větší porci reklamy než dřív, těžko říct, ale pravděpodobné to je. Co to znamená pro vaše podnikání? Že k celému jednomu sektoru fanoušků se už placenou reklamou nedostanete a ty ostatní zahlcení reklamou možná znechutí úplně.
Co s tím? Přesunout se na Tik Tok, který pro většinu starších uživatelů zůstává nesrozumitelný nebo na Twitter, na kterém zdaleka není každý? Možná jedno, možná druhé a možná to také předznamenává postupný soumrak marketingu na sociálních sítích.
Osobně bych vítala, kdyby lidé místo sjíždění Instagramu začali víc číst knihy, články s hodnotným obsahem nebo třeba vyrazili do lesa. Společnosti by to prospělo. Méně práce pro copywritery a správce sociálních sítí, ale také příležitost pro ty, kdo myslí jinak a kdo trendy pečlivě hodnotí, než na ně naskočí.
Můj příspěvek by vás neměl motivovat k hromadnému opouštění své strategie sociálních sítí, rušení účtu na LinkedInu nebo meditování v lese. Spíš vyzývá ke kritickému hodnocení všech současných i budoucích trendů, ať už je prezentuje expert nebo rádoby expert.
Ty nejúspěšnější značky přežily velké krize 20. století, přežijí i vznik i zánik Facebooku. Ať jsou pro vás nové trendy příležitost, ne dogma. A ještě lépe, vytvořte trendy vlastní – takové, které sedí právě vám a vaší značce.
Sign up for a free newsletter, and a free e-book on the Greatest Marketing Quotes of All Time will come into your inbox.