Do výše svého platu:

copywriting - cena

“Kdo vymění krásu za účelnost, má, co si zaslouží,”

web copywriting

“Kazí trh” nebo “škodí oboru” jsou obvyklé odsudky. Tak se copywriteři v profesních skupinkách rozčilují, když si někdo účtuje příliš malou odměnu za práci.  Copywriting a cena, tímto dotazem můžete rozvášnit nejednu profesní skupinu.

Máme totiž představu, že jediná správná odměna za práci je ta, kterou si žádáme my. Nebo kterou bychom si žádali, pokud bychom neměli strach, že přijdeme o zákazníky. Ne každý zákazník si nás najímá, aby dostal lepší texty pro svůj marketing. Někteří klienti mají úplně jiné cíle.

Kolik stojí normostrana textu?

Kolik tedy stojí normostrana kvalitního textu? Jakou má copywriting cenu?

Ono i s cenovkou 140Kč za normostranu (normostrana = 1800 znaků) se dá uživit. Pokud napíšete alespoň 4 normostrany za hodinu, tak se dostanete na slušnou hodinovku. Většina z nás zvládne i 5 normostran včetně závěrečné editace. Kdo je dobrý, tak zvládne za tu dobu napsat i text, který se dá číst. Ale kdo je dobrý, tak si bude účtovat víc. Protože proč by ťukal do klávesnice jako datel, když má na to vytvořit veledílo?

Kdo hledá autora, který bude psát za 140Kč za normostranu a méně, nehledá copywritera ani redaktora. Hledá dělníka slova.

Kde hledají dělníky slova?

  • Blogy zaměřené na SEO.
    • Klient chce blog proto, aby se jeho web dostal vysoko ve výsledcích vyhledávání. Text s odpovídajícími klíčovými slovy má na jeho webu být. To je jeho jediný účel. Nepočítá se s tím, že články někdo bude číst.
  • Magazíny, které jsou plněny obsahem ze stejného důvodu.
    • Vydělávají na reklamně.
  • Prodejní texty, u kterých je text přítomen jen proto, že Google hodnotí delší texty lépe. Nikdo je číst nebude. Jsou jen vatou, do které napustíte klíčová slova, aby semínko návštěvnosti vyklíčilo.

 

Dělníky slova hledá klient proto, že chce texty, jejichž obsah není podstatný. Jde pouze o to, aby:

o    Se dostal vysoko ve výsledcích vyhledávání.

o    Lidé klikli na odkaz.

o    Zobrazila se jim reklama.

o    Případně na reklamu klikli.

→ chce-li klient toto, proč by platil za kvalitní text, který přinese něco nového a zajímavého?

Takový klient tak bude vždy platit pouze cenu pro dělníky slova.

Kdo chce víc, musí počítat s tím, že kvalitní normostrany textu zvládne dobrý copywriter napsat za hodinu maximálně dvě. Někdy i méně. Záleží na tématu a vašich požadavcích. Práci také předchází průzkum a analýza. A po odevzdání určitě budete chtít nějaké úpravy, ne? Vezměte si svůj plat za hodinu nebo lépe plat, který byste ideálně za svou práci chtěli dostat. A spočítejte si, kolik si rozumný copywriter, který zná svou cenu, bude účtovat. Potom pochopíte, jakou má kvalitní copywriting cenu.

Jak (ne)vypadá copywriting?

Problém nastává tehdy, když člověk hledá copywritera nebo redaktora, ale pod vlivem cenovky v ostatních inzerátech, nabízí ohodnocení pro dělníka slova. Stane se následující:

  • Buď narazí na začínajícího psavce, který chce odvézt co nejlepší práci a získat reference. Na trhu je jich spousta.
  • Narazí na dělníka slova nebo na copywritera, který odvede práci dělníka. Odevzdá text odpovídající odměně za text. Co přesně to znamená?

Žádný průzkum trhu

Pokud nenabídnete psavci odpovídající odměnu, neumožníte mu udělat svou práci pořádně. Dělník slova nedělá průzkum ani trhu ani tématu. Nedohledává a neověřuje si informace. Za to si neplatíte. Vezme to z prvního zdroje a píše. Když máte štěstí, bude to Wikipedie, když smůlu, budou to Novinky.cz. Pokud nabízíte takovou odměnu, neočekávejte, že člověk vůbec otevře druhý odkaz na stejné téma. Natož aby chvíli hledal.

Texty odevzdá tak, jak je napsal

Říká se, že nejvíc práce při tvorbě textu nezabere jeho napsání, nýbrž jeho následná úprava. Když nabízíte malou odměnu (a často drakonický termín jako bonus) nečekejte, že si s úpravou dá autor práci.

Projede články kontrolou pravopisu a jednou si je po sobě přečte. Nebude je nijak brousit. Nebude nad nimi přemýšlet. Očekávejte opakující se slovní spojení, klišé, nic extra nadpisy, žádné hezké metafory nebo čitelnost. Na šperkování textu a přemýšlení jste mu nedali čas. On musí napsat pět stran za hodinu, aby se uživil. 

Kdo chce napsat skvělý text, tak nejvíc práce na něm odvede později. Když text odleží. Když se nad ním zamyslí. Když si ho několikrát přečte. Když se inspiruje.

Bude to dlouhé jako pohádka

„Napsal jsem dlouhý dopis jen proto, že jsem neměl čas ho zkrátit.“

„Psaní je jednoduché, stačí škrtnout špatná slova."

Text bude dlouhý a plný omáčky. Zaprvé, platíte člověka od slova, tak co by se snažil text zkracovat. Při pečlivé úpravě napsaného díla většinou seškrtáme polovinu.  Většina z toho, co napíšeme, je ve skutečnosti zbytečné. Proto úderné nadpisy vznikají nejdelší dobu.

Není čas na analýzy

Dobrý klient, když hledá dělníka slova, tak poskytne přesné instrukce. Sám už si provede analýzu klíčových slov a napíše, se kterými produkty má autor text propojit. Ví, že od autora to za ty peníze nemůže očekávat. Vhled do myšlení cílové skupiny, naladění se na hlas značky, nic z toho dělník slova dělat nebude. Ale jestli daná značka najímá jen dělníky slova, tak asi žádný hlas a možná ani jasnou cílovou skupinu nemá. Najímá autory, kteří to nějak sází.

Za 100Kč za normostranu můžete očekávat, že si autor alespoň ověří, co už na dané téma bylo napsáno na vašem webu nebo podobných webech. Že autor blogový článek propojí s nějakým z vašich produktů, aby to mělo smysl. Ale nechtějte po něm víc. Za to jste si nezaplatil.

Copywriteři (ne)jsou líní

Setkala jsem se s nadávkami na copywritery. Že se jim nechce pracovat. Že jsou líní. Že najít dobrého textaře dá hrozně moc práce. V tom posledním má možná stěžovatel pravdu. Ale příliš často se stává, že se začínající psavec chytne do sítě. Nabízí copywriting za nízkou cenu. Potřebuje reference, bez nich mu nikdo nenabídne víc. Tak píše a píše za minimální cenu a nemá čas se posunout výš. Snil o tom, že bude Ogilvy nebo Hemingway a zatím běhá jako křeček v kolečku a sází z pozice dělníka slova na papír jako fretka. Nikdy nevyroste, zahořkne a jeho práce bude podle toho vypadat. 


To všechno vychází ze skutečnosti, že copywriteři nejsou líní, ale jednoduše dělají to, co lidé dělají. Pracují do výše svého platu. Je zcela v pořádku, když někdo píše za ocenění dělníka slova. Nevím, proč bych ho za to měla odsuzovat. On za tu odměnu odvede odpovídající práci. Klient, který chce víc, víc zaplatí. Je na mně, abych ho přesvědčila, že se mu to vyplatí. Jestli jako copywriter neumím přesvědčit klienta, že se mu vyplatí moje služba, tak jak chci přesvědčit jeho zákazníky? 

Strávila jsem dost času ve státním školství, abych si práci nad rámec svého platu užila. Protože mi práce dávala smysl a bavila mě. Ale pokud nejste útulek, který nabízí opuštěná koťátka, tak nečekejte, že pro vás někdo odvede skvělou práci za malé peníze jen proto, že jim vaše mise dává smysl. Z těchto pohnutek pracujeme pro neziskovky. Ale to je jiná kapitola.

Ano, ráda bych pracovala pro začínající podnikatele a dala jim skvělé texty zadarmo. Ale má kapacita pro takovou práci je omezená. Musím něco jíst. Mé děti musí něco jíst. Kočka a pes musí něco jíst. Dokonce i manžel musí něco jíst.

Jakou má tedy copywriting cenu?

Poučení pro klienty. Je zcela v pořádku, když budete nabízet plat pro dělníky slova. Je jich hodně a já sama občas takovou práci vezmu, když mám volnou kapacitu a jedná se o snadnou práci. Ale ujasněte si, co očekáváte.

Váš copywriter bude pracovat do výše svého platu. Když nabídnete určitou odměnu, dostanete, co jste si zaplatili. Co si platíte u mě, najdete zde. Ale vzhledem k množícím se dotazům, na to téma sepíšu samostatný článek. Pokud ještě nevíte, koho vlastně hledáte, přečtěte si můj článek, proč potřebujete copywritera.

A vy, kdo píšete, nepropadejte depresi a pište dál.

A pokud víte, že potřebujete copywritera, napište a probereme to.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp