Proč být nejlepší? Protože jen ti nejlepší přežijí.

Možná vám stačí, že jste dost dobří.

Ale může přijít krize a pak přežijí jen ti nejlepší.

být nejlepší

Vždycky jsem se snažila být ve všem nejlepší – ve škole, v práci i jako matka. Je to takové mé sebedestruktivní hobby, které občas vede k syndromu vyhoření. Ale koníčky stranou, freelancer, co se žene za dokonalostí, chrání své podnikání před krizí, která číhá za každým rohem.

Proč být nejlepší.

být nejlepší

Průměrní možná přežijí dnes, ale až udeří krize, tak padnou. Už nám to ukázal covid. Pandemie přišla, nikdo ji nečekal, a přežili jen ti nejlepší a nejpružnější. Někteří na krizi dokonce profitovali. Na východě zuří válka, která tam snad zůstane. Ale máme tu ekonomickou a energetickou krizi, inflaci a kdoví co ještě. Budoucnost je minimálně nejistá. Vyplatí se přemýšlet o ní už dnes. Zvlášť, když podnikáte.

Trh totiž uživí jen omezený počet firem a podnikatelů. A když přijde krize, ten počet se drasticky sníží. Ti, kdo měli náskok, se v krizi dostávají ještě více dopředu. Kdo zaostával, ztrácí ještě víc. Konkurence roste a pokud jí chcete stačit nebo dokonce předčít, musíte růst také. Ale ne až v té krizi, už dnes.

Když jste průměrní, můžete být spokojení. Vyděláte dost na to, abyste se uživili. Zaplatíte účty, postaráte se o rodinu a dáte si něco stranou pro horší časy. Ale to nestačí k tomu, abyste se o budoucnost mohli přestat strachovat. Jestliže totiž vyděláte jen částku, která odpovídá vašemu platu a výdajům a nic navíc, tak nemáte čas ani prostředky na profesní růst ani na rozvoj svého businessu. Nemůžete si zaplatit profesionála, aby za vás dělal marketing, nemáte čas se vzdělávat. Konkurence, která tohle všechno dělá, vás brzy předběhne.

Nejlepší pekař ve městě.

být nejlepší

Neplatí to jen o copywriterech. Představte si, že jste třeba pekař. Pečete skvělé dorty. A účtujete si za ně adekvátní cenu. Ale jestli chcete být nejlepší, nebo dokonce jestli si chcete jen udržet své zákazníky, musíte své dorty vylepšovat. Vymýšlet nové recepty. Nabízet nové služby. Celý život s jedním receptem nevystačíte, i kdyby byl sebelepší. Tedy, vystačíte, pokud ho dostatečně propagujete a vyvážíte do celého světa. To ale stojí taky dost času a peněz.

Pokud chcete ve své profesi růst, tak se musíte vzdělávat, cestovat a hledat inspiraci. Stále vymýšlet nové cesty, jak se odlišit. Ochutnávat nové ingredience, testovat nové recepty. Zkoušet je ve své kuchyni, ve své pekárně, ale také na svých zákaznících. To stojí čas a peníze. Taky stojí dost peněz platit lidi, kteří dělají vaši denní práci, zatímco vy rostete. Kde na to vezmete? Jednoduše budete chtít za vaše současné dorty o něco víc. Prodáte dortíky o něco dráž a získáte finance na svůj další rozvoj.

Jak to udělat, aby zaplatili něco navíc?

být nejlepší

Jak jen přimět zákazníky, aby vám za vaše dorty zaplatili o něco víc?

Musíte být vidět a oni vás a vaši cukrárnu musí milovat. Musíte dělat všechny ty věci, které děláte zdarma. Zákazníci musí nabýt dojmu, že vás znají, mají vás rádi a věří vám. Pak zaplatí za vaše moučníky víc. Protože je budou chtít od vás. A tady přichází ke slovu marketing.

Musíte mít reklamu, skvělé webovky, být na sociálních sítích, psát blog, natáčet vlog a produktová videa. Jasně, můžete si najmout profesionála, který to všechno bude dělat za vás. A to rozhodně udělejte. Ale i tak tomu budete muset věnovat čas. Na těch fotkách musíte být vy a ve videu se musí ukázat vaše tvář. Značku a její hlas musíte vytvořit s marketingovým týmem společně, musíte se s nimi scházet a domlouvat. A pak je tu něco, co za vás nikdo jiný neudělá. Vy znáte svoje dorty a své zákazníky. Profík se bude správně ptát, ale vy musíte odpovídat.

A až se dostanete k zakázce snů a doručíte svatební dort pro největší zvíře ve městě, tak se tam musíte objevit osobně. Prostě, pokud chcete dostat za své služby a produkty víc, musíte být vidět. A když nebudete účtovat za své služby a produkty o tu trochu víc, nebudete mít čas a finance na růst. A když nebudete růst, nebudete nejlepší, spadnete do šedé zóny průměru, kde se pořád bojuje o přežití.

Freelancer se nesmí spokojit s průměrem.

Je to trochu tvrdá pravda. Freelancer musí vždy dělat něco navíc. Dělat něco, za co vám nikdo neplatí. To vlastně účtujete zákazníkům do své ceny nebo do ceny svých produktů. A aby za ně to něco navíc zaplatili, chcete služby nebo produkty vylepšovat, aby za to stály.

Být nejlepší a svou třídu umět prodat. A jsme zase u toho. Je to trochu začarovaný kruh. Musíte růst, abyste mohli růst. Ale jakmile jednou na tento začarovaný kolotoč naskočíte, zjistíte, že ta závrať je docela opojná. A už nikdy nebudete chtít spadnout do průměru.

Zkuste to.

Zkuste být nejlepší.

Kam dál?

Pokud se vám článek líbil, sdílejte ho s někým, koho taky nadchne.

A pokud stojíte o služby profi copywritera pro váš marketing, jsem tu pro vás.

free e-book and newsletter

Sign up for a free newsletter, and a free e-book on the Greatest Marketing Quotes of All Time will come into your inbox.