O čem píše copywriter?

A bude vás bavit psát o nezáživných tématech?

Když jsem se před lety vracela ke své spisovatelské vášni, narazila jsem na tajemný pojem „copywriter“. Bloggerka a copywriterka, jejíž jméno jsem bohužel zapomněla, doporučovala pro nadšené spisovatele tuto cestu. Nechat se agenturou zaměstnat jako copywriter a po večerech se věnovat něčemu zajímavějšímu a psát své knihy. Psala tam, že se budete muset smířit s tím, že za peníze „budete psát popisky k pračkám a žehličkám“, ale budete se živit psaním a to za to stojí.

Rozhodla jsem se do toho jít.

Dnes se upřímně divím, že profesionální copywriter mohl něco takového napsat. Vždyť psát o žehličce tak, aby to lidé chtěli číst, je ta největší výzva a já to miluju. Zbožňuji šanci psát pro topenáře, majitele STK nebo popisky běžných produktů. Dnes hlavně vím, co dělá copywriter, že to není prostě psaní, nýbrž prodejní psaní. A psát o žehličce tak, aby si ji čtenář zatoužil koupit, a dovést ho až k zadání platební karty, to je to pravé umění. Nikdy by mě nenapadlo tedy brát popisky žehliček jako něco, co musím přežít, abych měla čas na svou tvorbu.

Jistě, mám radost, když můžu psát články o historii česky nebo anglicky nebo jiné texty v angličtině, protože anglických klientů mám stále méně než českých. Ale když v mé hlavě ožije ideální zákazník klienta, pro kterého píšu; když si barvitě představuji jeho problémy a vymýšlím prodejní argumenty; když se snažím o „žehličkách a pračkách“ psát příběhem a zasáhnout ty správné emoce, ožívá ve mně ten nejkreativnější spisovatel.

Mistr spisovatel udělá drama i ze žehličky

Posaďte za klávesnici Neila Gaimana, Stephena Kinga nebo… (doplňte svého oblíbeného spisovatele). Mytí oken bude v jejich podání drama. V hlavě ženy, která okna myje, se budou odehrávat psychologická dramata, budete se spolu s ní děsit výšky, čelit svým dávným strachům a spolu s ní ucítíte bolest v pravé ruce a polije vás pot, když vám uklouzne noha a málem se zřítíte dolů.

Když takto dokáže obyčejnou činnost popsat dobrý spisovatel, proč by to neměl zvládnout copywriter? Komu to tak připadá, ten do svého řemesla nedal své srdce. Napsat srdceryvný text o zatoulaném koťátku, vzrušující reklamu na seskok padákem nebo veselou recenzi na dobrou hospodu, to není žádná výzva.

Napište vzrušující text o sušičce prádla, srdceryvný příběh o mlýnku na kávu a veselou reklamu na jazykovou školu, a pokloním se vám. To je totiž to pravé umění, umění copywritera.

A vůbec, existuje vůbec obyčejné, nezáživné a nezajímavé téma?

copywriter píše

Co je to nezajímavé téma

Každá aktivita, která je dost důležitá a zajímavá na to, aby za ní lidé vydávali peníze, každý produkt, který si lidé kupují a někdo na tom vydělává, musí být pro lidi dost zajímavý, aby si o něm něco přečetli. Navíc to, co přijde zajímavé vám, vůbec nemusí přijít zajímavé vašim čtenářům.

Já třeba píšu o historii. Mně přijde úžasná, dechberoucí a žíly trhající. Každý to tak nevidí, mám čtenáře, ale zdaleka ne tolik, kolik bych čekala. A když někomu řeknu, že miluji historii a učím dějepis, schytám omluvný úsměv a větu: „Dějepis jsem nesnášel.“ A já nechápu, nechápu, ale přijímám. Protože to podnikatel přijímá. A jako online podnikatelka spíš hledám správný úhel pohledu, který lidi nadchne, způsob, jak jim historii podat a prodat.

Je copywriting umění?

Věřím, že marketing je umění. Spojuje v sobě umění slova, psychologie, vizuální a hudební stránku věci. Marketér musí umět komunikovat sdělení jednoduše a efektivně. A copywriting je umění, užité umění, ale umění. Copywriter musí být psycholog a musí si umět hrát se slovy, s rytmem. A je jedno, jestli píše o zatoulaných koťátkách nebo o tepelných čerpadlech, cíl je stejný, forma také. A právě ten, kdo napíše epickou báseň o tepelných čerpadlech, která chytí ideálního klienta za srdce, je pravý umělec. (Samozřejmě že epická báseň je v tomto případě metafora, prosím, nepište básně o tepelných čerpadlech!)

Takový copywriter je nenahraditelný

Dělníky slova, kteří jen cvakají do klávesnice, brzy nahradí umělá inteligence. Umělce slova nikoliv. Chcete-li být nenahraditelní, trénujte právě toto:

Piště příběhy

Umělá inteligence nikdy nebude umět psát příběhy a nic nechytí čtenáře tak, jako příběh. Příběh o účtu za elektřinu, který tepelné čerpadlo sníží. Příběh o ucpaném odpadu, který paralyzuje chod domácnosti a který přijde vyřešit hrdina s tlakovým čističem. Příběh správně napsaný pro danou situaci a cílovku. To jde krásně trénovat, cestou v tramvaji můžete vymýšlet příběhy o těch nejobyčejnějších věcech kolem sebe.

Učte se psát pro lidi, ne pro vyhledávače

Vyhledávače se učí poznat, kdo píše pro ně a kdo pro lidi. A obsah pro lidi hodnotí výš. Brzy v tom budou lepší a lepší a obsah vytvořený pro vyhledávače bude zbytečný i pro ně. Copywriter píše pro lidi, je psycholog a musí se umět vžít do klienta. To můžete trénovat při každém rozhovoru s kamarádem. Vžít se do druhého, podívat se na věc jeho očima.

Čtěte obyčejné pasáže

Když čtete knihu, zaměřte se na to, jak mistr slova popisuje právě obyčejné věci, jakými emocemi tyto pasáže šperkuje. To může být váš trumf.

Hlavně se učte, že neexistuje nic jako obyčejné nebo nezajímavé téma. Buďte dost pokorní na to, abyste si to přiznali. Protože upřímně řečeno, pokud propojíte dobrého topenáře s klientem, který zoufale hledá spolehlivého řemeslníka, uděláte víc dobra, než kdybyste hodnotnou literaturou chtěli změnit svět. Jednomu zachráníte domácnost, ušetříte starosti a peníze v náročných časech a poctivému řemeslníku dodáte zakázky, které si zaslouží.

To je krása copywritingu

Protože právě ty nejobyčejnější texty přináší největší užitek.

Jen ho musíme vidět.

Chcete každý týden tipy pro podnikatele, marketéry a spisovateli do emailu?

free e-book and newsletter

Sign up for a free newsletter, and a free e-book on the Greatest Marketing Quotes of All Time will come into your inbox.